RMCF2512FT5M11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT5M11
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.11M OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RMCF
Height :
700μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Radiation Hardening :
No
Resistance :
5.11MOhm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Datasheets
RMCF2512FT5M11
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5M11
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.11MOhm, ±1%, -55°C~155°C