RMCF2512FT5K76
Mfr.Part #
RMCF2512FT5K76
Description
RES 5.76K OHM 1% 1W 2512
Resistance :
5.76kOhm
2
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512FT5K76
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5K76
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.76kOhm, ±1%, -55°C~155°C