RMCF2512FT5K60
Mfr.Part #
RMCF2512FT5K60
Description
RES 5.6K OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.6kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF2512FT5K60
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5K60
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.6kOhm, ±1%, -55°C~155°C