RMCF2512FT5K36
Mfr.Part #
RMCF2512FT5K36
Description
RES 5.36K OHM 1% 1W 2512
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.36kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
2
Max Power Dissipation :
1W
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF2512FT5K36
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5K36
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.36kOhm, ±1%, -55°C~155°C