RMCF2512FT5K23
Mfr.Part #
RMCF2512FT5K23
Description
RES 5.23K OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistance :
5.23kOhm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512FT5K23
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5K23
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.23kOhm, ±1%, -55°C~155°C