RMCF2512FT5K10
Mfr.Part #
RMCF2512FT5K10
Description
RES 5.1K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
5.1kohm
AEC-Q200
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RMCF2512FT5K10
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5K10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCF Series, Thick Film, 5.1kOhm, 1W, ±1%, -55°C~155°C