RMCF2512FT59R0
Mfr.Part #
RMCF2512FT59R0
Description
RES 59 OHM 1% 1W 2512
700μm
Max Power Dissipation :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Width :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Voltage - Rated :
500V
Series :
RMCF
Length :
6.2992mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
59Ohms
Power (Watts) :
1W
Datasheets
RMCF2512FT59R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT59R0
RMCF Series, Thick Film, 59Ohms, 1W, ±1%, -55°C~155°C