RMCF2512FT56R2
Mfr.Part #
RMCF2512FT56R2
Description
RES 56.2 OHM 1% 1W 2512
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
56.2Ohm
RMCF
Datasheets
RMCF2512FT56R2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT56R2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 56.2Ohm, ±1%, -55°C~155°C