RMCF2512FT56R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT56R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Series :
RMCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Contact Plating :
Tin
Resistance :
56Ohm
Power Rating :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
700μm
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Published :
Voltage - Rated :
500V
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RMCF2512FT56R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT56R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 56Ohm, ±1%, -55°C~155°C