RMCF2512FT56K0
Mfr.Part #
RMCF2512FT56K0
Description
RES 56K OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
56kOhm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RMCF2512FT56K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT56K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 56kOhm, ±1%, -55°C~155°C