RMCF2512FT562R
Mfr.Part #
RMCF2512FT562R
Description
RES 562 OHM 1% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
562Ohm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
2512 (6432 Metric)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF2512FT562R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT562R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 562Ohm, ±1%, -55°C~155°C