RMCF2512FT562K
Mfr.Part #
RMCF2512FT562K
Description
RES 562K OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistance :
562kOhm
Datasheets
RMCF2512FT562K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT562K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 562kOhm, ±1%, -55°C~155°C