RMCF2512FT560R
Mfr.Part #
RMCF2512FT560R
Description
RES 560 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
AEC-Q200
Depth :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Resistance :
560Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF2512FT560R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT560R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 560Ohm, ±1%, -55°C~155°C