RMCF2512FT54K9
Mfr.Part #
RMCF2512FT54K9
Description
RES 54.9K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Contact Plating :
Tin
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Max Power Dissipation :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
54.9kOhm
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RMCF2512FT54K9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT54K9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 54.9kOhm, ±1%, -55°C~155°C