RMCF2512FT549R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT549R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 549 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RMCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height :
700μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Power Rating :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm