RMCF2512FT549K
Mfr.Part #
RMCF2512FT549K
Description
RES 549K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
549kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RMCF2512FT549K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT549K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 549kOhm, ±1%, -55°C~155°C