RMCF2512FT53K6
Mfr.Part #
RMCF2512FT53K6
Description
RES 53.6K OHM 1% 1W 2512
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
53.6kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF2512FT53K6
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT53K6
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 53.6kOhm, ±1%, -55°C~155°C