RMCF2512FT536R
Mfr.Part #
RMCF2512FT536R
Description
RES 536 OHM 1% 1W 2512
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
TR, PLASTIC, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
536Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RMCF2512FT536R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT536R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 536Ohm, ±1%, -55°C~155°C