RMCF2512FT52K3
Mfr.Part #
RMCF2512FT52K3
Description
RES 52.3K OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Resistance :
52.3kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF2512FT52K3
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT52K3
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 52.3kOhm, ±1%, -55°C~155°C