RMCF2512FT51R1
Mfr.Part #
RMCF2512FT51R1
Description
RES 51.1 OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
51.1Ohm
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Published :
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF2512FT51R1
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT51R1
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 51.1Ohm, ±1%, -55°C~155°C