RMCF2512FT51R0
Mfr.Part #
RMCF2512FT51R0
Description
RES 51 OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
Resistance :
51Ohm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512FT51R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT51R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 51Ohm, ±1%, -55°C~155°C