RMCF2512FT51K1
Mfr.Part #
RMCF2512FT51K1
Description
RES 51.1K OHM 1% 1W 2512
Resistance :
51.1kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
RMCF2512FT51K1
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT51K1
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 51.1kOhm, ±1%, -55°C~155°C