RMCF2512FT51K0
Mfr.Part #
RMCF2512FT51K0
Description
RES 51K OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
51kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
RMCF2512FT51K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT51K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 51kOhm, ±1%, -55°C~155°C