RMCF2512FT511R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT511R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 511 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Series :
RMCF
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
511Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
1W
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated :
500V
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm