RMCF2512FT510R
Mfr.Part #
RMCF2512FT510R
Description
RES 510 OHM 1% 1W 2512
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
1W
Resistance :
510Ohm
Published :
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF2512FT510R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT510R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 510Ohm, ±1%, -55°C~155°C