RMCF2512FT4R75
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT4R75
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.75 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
700μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated :
500V
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Published :
Series :
RMCF
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
4.75Ohm
Datasheets
RMCF2512FT4R75
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT4R75
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.75Ohm, ±1%, -55°C~155°C