RMCF2512FT4R02
Mfr.Part #
RMCF2512FT4R02
Description
RES 4.02 OHM 1% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
4.02Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
1W
yes
Published :
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RMCF2512FT4R02
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT4R02
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.02Ohm, ±1%, -55°C~155°C