RMCF2512FT4M87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT4M87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.87M OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
700μm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Rating :
1W
Series :
RMCF
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Resistance :
4.87MOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
500V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Datasheets
RMCF2512FT4M87
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT4M87
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.87MOhm, ±1%, -55°C~155°C