RMCF2512FT4M12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT4M12
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.12M OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RMCF
Resistance :
4.12MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Height :
700μm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Voltage - Rated :
500V
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
1W
Published :
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RMCF2512FT4M12
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT4M12
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.12MOhm, ±1%, -55°C~155°C