RMCF2512FT4K42
Mfr.Part #
RMCF2512FT4K42
Description
RES 4.42K OHM 1% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
700μm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
4.42kOhm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RMCF2512FT4K42
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT4K42
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 4.42kOhm, ±1%, -55°C~155°C