RMCF2512FT4K02
Mfr.Part #
RMCF2512FT4K02
Description
RES 4.02K OHM 1% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Max Power Dissipation :
1W
Max Operating Temperature :
155°C
20 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
4.02kOhms
Power Rating :
1W
RMCF
Power (Watts) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Length :
6.2992mm
Contact Plating :
Tin
Width :
3.2004mm
Supplier Device Package :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
AEC-Q200
Datasheets
RMCF2512FT4K02
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT4K02
RMCF Series, Thick Film, 4.02kOhms, 1W, ±1%, -55°C~155°C