RMCF2512FT49K9
Mfr.Part #
RMCF2512FT49K9
Description
RES 49.9K OHM 1% 1W 2512
Published :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
49.9kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF2512FT49K9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT49K9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 49.9kOhm, ±1%, -55°C~155°C