RMCF2512FT499R
Mfr.Part #
RMCF2512FT499R
Description
RES 499 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Max Power Dissipation :
1W
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistance :
499Ohm
Voltage - Rated :
500V
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
AEC-Q200
Datasheets
RMCF2512FT499R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT499R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 499Ohm, ±1%, -55°C~155°C