RMCF2512FT47R5
Mfr.Part #
RMCF2512FT47R5
Description
RES 47.5 OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
47.5Ohm
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RMCF2512FT47R5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT47R5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 47.5Ohm, ±1%, -55°C~155°C