RMCF2512FT47K0
Mfr.Part #
RMCF2512FT47K0
Description
RES 47K OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Case Code (Imperial) :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Resistance :
47kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Max Power Dissipation :
1W
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF2512FT47K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT47K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 47kOhm, ±1%, -55°C~155°C