RMCF2512FT475R
Mfr.Part #
RMCF2512FT475R
Description
RES 475 OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Resistance :
475Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Max Power Dissipation :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
EAR99
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF2512FT475R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT475R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 475Ohm, ±1%, -55°C~155°C