RMCF2512FT470R
Mfr.Part #
RMCF2512FT470R
Description
RES 470 OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
700μm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
yes
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
470Ohm
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF2512FT470R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT470R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 470Ohm, ±1%, -55°C~155°C