RMCF2512FT187R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT187R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 187 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
700μm
Published :
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Series :
RMCF
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
187Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Voltage - Rated :
500V
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W