RMCF1210FT73K2
Mfr.Part #
RMCF1210FT73K2
Description
RES 73.2K OHM 1% 1/2W 1210
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
20 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
330mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
73.2kOhm
yes
Datasheets
RMCF1210FT73K2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT73K2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 73.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C