RMCF1210FT71R5
Mfr.Part #
RMCF1210FT71R5
Description
RES 71.5 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
71.5Ohm
JESD-609 Code :
e3
Height :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
1210 (3225 Metric)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Datasheets
RMCF1210FT71R5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT71R5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 71.5Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C