RMCF1210FT71K5
Mfr.Part #
RMCF1210FT71K5
Description
RES 71.5K OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
330mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
71.5kOhm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RMCF1210FT71K5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT71K5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 71.5kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C