RMCF1210FT715R
Mfr.Part #
RMCF1210FT715R
Description
RES 715 OHM 1% 1/2W 1210
Tin
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
715Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
500mW
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
330mW
Height :
711.2μm
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
RMCF1210FT715R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT715R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 715Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C