RMCF1210FT6R80
Mfr.Part #
RMCF1210FT6R80
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/2W 1210
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Resistance :
6.8Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power Rating :
330mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF1210FT6R80
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6R80
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.8Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C