RMCF1210FT6R20
Mfr.Part #
RMCF1210FT6R20
Description
RES 6.2 OHM 1% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Published :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height :
711.2μm
RMCF
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Resistance :
6.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RMCF1210FT6R20
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6R20
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C