RMCF1210FT6R04
Mfr.Part #
RMCF1210FT6R04
Description
RES 6.04 OHM 1% 1/2W 1210
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
6.04Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
330mW
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RMCF1210FT6R04
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6R04
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.04Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C