RMCF1210FT6M19
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF1210FT6M19
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.19M OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
6.19MOhm
Series :
RMCF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
330mW
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RMCF1210FT6M19
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6M19
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.19MOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C