RMCF1210FT6K98
Mfr.Part #
RMCF1210FT6K98
Description
RES 6.98K OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tin
Published :
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
6.98kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RMCF1210FT6K98
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6K98
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.98kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C