RMCF1210FT6K65
Mfr.Part #
RMCF1210FT6K65
Description
RES 6.65K OHM 1% 1/2W 1210
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
330mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
6.65kOhm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF1210FT6K65
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6K65
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.65kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C