RMCF1210FT6K20
Mfr.Part #
RMCF1210FT6K20
Description
RES 6.2K OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
330mW
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Tolerance :
±1%
Resistance :
6.2kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
2
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RMCF1210FT6K20
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6K20
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C