RMCF1210FT6K19
Mfr.Part #
RMCF1210FT6K19
Description
RES 6.19K OHM 1% 1/2W 1210
Tape and Reel (TR)
Height :
711.2μm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
6.19kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
330mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Published :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RMCF1210FT6K19
Stackpole Electronics, Inc. RMCF1210FT6K19
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.19kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C